x تبلیغات
kamalnursinghome

فشارخون قاتل خاموش

 

یک متخصص قلب و عروق گفت: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵، بیش از یک‌سوم جمعیت جهان به بیماری فشارخون مبتلا خواهند شد که علت آن، افزایش چاقی و افزایش نسبت سالمندان است.

المیرا متین در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: فشارخون نیرویی است که خون به دیواره‌های عروق وارد می‌کند و وقتی این فشار بیش از حد می‌شود فعالیت قلب بسیار بالا می‌رود و آسیب‌های جدی به رگ‌ها وارد میکند. وی با بیان اینکه اصلاح سبک زندگی خصوصاً در سطح جامعه می‌تواند سبب جلوگیری یا تأخیر در ایجاد فشارخون بالا شود، تصریح کرد: معمول‌ترین روش اندازه‌گیری فشارخون به‌وسیله فشارسنج است که با استفاده از ارتفاع جیوه برای اندازه‌گیری فشارخون در حال چرخش در رگ‌ها استفاده می‌کند.

به گفته وی، فشارخون طبیعی بر اساس قرارداد برای فشارخون سیستولی پائین‌تر از ۱۲۰ میلی‌متر جیوه و برای فشارخون دیاستولی پائین‌تر از ۸۰ میلی‌لیتر جیوه است.

متین ادامه داد: فشارخون بالا به‌صورت فشارخون 90-140 میلی‌متر جیوه یا بالاتر در مطب تعریف می‌شود و حتماً فشارخون باید از هر دو بازو چک شود.

مقالات بیشتر:آسایشگاه سالمندان

این متخصص قلب و عروق؛ سن بالای ۶۰ سال، چاقی و اضافه‌وزن، مصرف سیگار، عوامل ژنتیکی، رژیم غذایی حاوی نمک یا چربی زیاد، مصرف الکل، کم‌تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی و استرس را از عوامل مستعدکننده به ابتلا فشارخون برشمرد.

وی با بیان اینکه نیکوتین موجود در سیگار باعث تغییرات زیادی در عملکرد مناسب رگ‌های خونی ایجاد می‌کند، افزود: این ماده در سیستم گردش خون التهاب ایجاد کرده و در نهایت فشارخون را بالا می‌برد.

به گفته متین، در بیشتر اوقات فشارخون بالا هیچ نشانه و علامتی از خود نشان نمی‌دهد و به‌عنوان «قاتل خاموش» شناخته می‌شود.

ایجاد تغییر در سبک زندگی، اولین قدم برای کنترل فشارخون

این متخصص قلب و عروق با اشاره به اینکه یک‌سوم از کسانی که به افزایش فشارخون مبتلا هستند از بیماری‌شان هیچ اطلاعی ندارند، تصریح کرد: .علایمی مانند سردرد، تاری دید، تنگی نفس فعالیتی و درد سینه می‌تواند نشانه فشارخون بالا باشد.

متین با بیان اینکه این بیماری با گذشت زمان می‌تواند آسیب زیادی را به اندام‌های بدن از جمله قلب، مغز، کبد و کلیه وارد کند که احتمال ابتلا به انواع خطرها از سکته مغزی تا بیماری ایسکمیک قلبی را افزایش می‌دهد، ادامه داد: فقط کافی است افراد در سال حداقل یک‌بار از این نظر خود را بررسی کنند و پزشک می‌تواند با معاینه روتین، افراد را از وجود فشارخون آگاه کند.

وی ادامه داد: سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی احتقانی قلب و ورم ریه، نارسایی کلیه و آسیب چشمی و مشکل بینایی از عوارض اصلی فشارخون بالا هستند.

متین با بیان اینکه ایجاد تغییر در شیوه زندگی، اولین قدم برای کنترل فشارخون است، تشریح کرد: افراد با فشارخون بالا باید نمک را از روی میز غذا حذف کنند زیرا حذف نمک به شدت به کاهش فشار کمک خواهد کرد. به گفته این متخصص قلب و عروق، یکی از دلایل عدم کنترل مناسب فشارخون در بیمارانی که دارو می‌خورند عدم حذف یا عدم کاهش نمک است و اگر میزان مصرف نمک در غذا را اندکی کاهش دهند، لازم نیست کلاً مصرف نمک کنار گذاشته شود.

نقش فعالیت بدنی در کاهش فشارخون

متین ادامه داد: کاهش وزن، ترک کردن سیگار، داشتن برنامه غذایی مناسب (برنامه غذایی مناسب شامل غذاهای کم‌چرب، کم سدیم و مصرف روزانه میوه و سبزی‌های است) و انجام ورزش‌های مناسب از جمله تغییرات در شیوه زندگی برای کنترل فشارخون است.

متخصص قلب و عروق با بیان اینکه باید سعی شود روزانه 3 تا 4 وعده میوه‌جات تازه مصرف شود، تصریح کرد: مصرف غذاهای فراوری شده مثل سوسیس، کالباس، همبرگر، پیتزا و غیره به جهت مقادیر بسیار بالای سدیم و نمک به شدت باعث افزایش فشار می‌شود.

به گفته متین؛ فعالیت بدنی، رژیم غذایی مناسب و ورزش به میزان حداقل ۴۵ دقیقه در روز شامل پیاده‌روی حتی اگر باعث کاهش وزن نشود نقش بسیار مؤثری در کاهش فشارخون دارد و کاهش فشارخون منجر به کاهش خطراستروک، نارسایی قلبی، نارسایی کلیه و حوادث قلبی و مرگ می‌شود.

این متخصص قلب و عروق اضافه کرد: در کنار اصلاح سبک زندگی؛ عموماً داروهای ضد فشارخون هم استفاده می‌شود و تصمیم اینکه دارو باید از بین کدام دسته از داروهای ضد فشارخون انتخاب شود، برعهده پزشک معالج بوده و طبق مطالعات انجام شده، داروهای فشارخون منجر به کاهش عوارض کشنده و غیر کشنده قلبی - عروقی می‌شوند.

منبع :اصفهان امروز

کلاهبرداری‌های سریالی از سالمندان تهرانی!

 

دختر و پسر تهرانی برای ازدواج و به خاطر اینکه بیکار شده بودند دست به کلاهبرداری از پیرزن‌های تنها زدند.

دختر و پسر جوان که به‌دلیل شیوع کرونا کارشان را از دست داده بودند نقشه کلاهبرداری کشیدند.

«من و شهرزاد در یک هتل کار می‌کردیم اما از وقتی هتل به‌خاطر کرونا تعطیل شد و بیکار شدیم نقشه کلاهبرداری کشیدیم.» این بخشی از اعترافات پسر جوانی است که با همدستی دختر مورد علاقه‌اش و با شگردی عجیب از شهروندان کلاهبرداری می‌کردند.

راز کلاهبرداری‌‌های این دختر و پسر، بهمن سال گذشته فاش شد؛ زمانی که زنی سالخورده قدم در اداره پلیس تهران گذاشت و خبر از کلاهبرداری ۵۰ میلیون تومانی داد.

مقالات بیشتر:خانه سالمندان

او در توضیح ماجرا گفت: پسر من سال‌هاست که در کانادا زندگی می‌کند. چند روز قبل پسری جوان به خانه‌ام زنگ زد و خودش را دوست پسرم جا زد. او گفت پسرم در جریان یک درگیری توسط پلیس کانادا دستگیر و زندانی شده است. جوان ناشناس مدعی شد که پسرم از او خواسته به من زنگ بزند تا برایش پول بفرستم. می‌گفت پلیس کانادا او را به جریمه نقدی محکوم کرده است و اگر این پول را جور نکند، به زندان می‌رود.

شاکی ادامه داد: این را که شنیدم ترسیدم و گفتم حتما پول را فراهم می‌کنم. مرد ناشناس می‌گفت که فقط تا پایان وقت اداری فرصت دارد تا از طریق سفارت پول را تبدیل به دلار کند.

از طرفی پسرم موبایلش را جواب نمی‌داد و آنلاین هم نبود و به همین دلیل پول را به حسابی که جوان ناشناس گفته بود واریز کردم تا هرچه زودتر به‌دست او برسد و پسرم آزاد شود. اما روز بعد که برای پیگیری موضوع به سفارت کانادا رفتم مشخص شد که پسرم اصلا زندان نبوده و ماجرای درگیری دروغی بیش نبوده است.

پسرم سرگرم اسباب‌کشی بوده و خانه‌اش را عوض کرده بود و به همین دلیل صدای زنگ موبایلش را نشنیده بود. آنجا بود که فهمیدم به دام یک کلاهبردار افتاده‌ام و پسرم از من خواست تا ماجرای این کلاهبرداری را به پلیس گزارش کنم.

با این شکایت، پرونده‌ای در شعبه چهارم دادیاری دادسرای ویژه سرقت تشکیل شد و گروهی از مأموران اداره آگاهی تهران تحقیقات خود را برای یافتن مرد شیاد آغاز کردند. بررسی‌ها ادامه داشت و در مدتی کوتاه چند شکایت مشابه دیگر نیز پیش روی تیم تحقیق قرار گرفت که نشان می‌داد جوان شیاد به‌صورت سریالی دست به کلاهبرداری می‌زند. او طعمه‌های خود را از میان زنان و مردان سالخورده که فرزندشان در خارج از کشور بودند، انتخاب می‌کرد.

بعد از تماس با آنها خودش را دوست آنها معرفی کرده و پس از اجرای نمایش و به بهانه‌های مختلف دست به کلاهبرداری می‌زد. این تنها شگرد مرد شیاد نبود و مأموران متوجه شدند که او با ترفندهای دیگری نیز از طعمه‌هایش پول می‌گرفت.

 

ترفند دیگر مرد شیاد این بود که به شماره‌های مختلف زنگ می‌زد و اگر زنی مسن گوشی را برمی‌داشت با پرسیدن چند سؤال کوتاه اطلاعاتی از اعضای خانواده وی به‌دست می‌آورد و بعد مدعی می‌شد که یکی از اعضای خانواده به‌خاطر ابتلا به کرونا در خیابان افتاده و از حال رفته است و درخواست پول می‌کرد تا او را به بیمارستان انتقال بدهد. یا اینکه می‌گفت وی دچار سکته قلبی شده یا تصادف کرده و یا در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار دارد و با این ترفندهای عجیب از هر فرد بین ۵ میلیون تا ۳۰میلیون تومان پول می‌گرفت.

کلاهبرداری‌های سریالی مرد شیاد ادامه داشت تا اینکه با انجام اقدامات اطلاعاتی، این متهم ۲۷ ساله چند روز قبل دستگیر شد. او اگرچه اصرار داشت که بیگناه است اما در بررسی تلفن همراهش، همه پیامک‌های واریز پول به‌دست آمد و پسر جوان چاره‌ای جز بیان حقیقت ندید. او مدعی شد که تمام این نقشه‌ها را از بهمن پارسال با همدستی دختر مورد علاقه‌اش کشیده است. وی گفت: من و شهرزاد از کارکنان هتلی در تهران بودیم اما به‌خاطر کرونا، هتل تعطیل و ما بیکار شدیم.

قرار بود به خواستگاری شهرزاد بروم اما کار مناسبی گیر نمی‌آوردم و از طرفی شهرزاد خواستگار دیگری هم داشت و از سوی خانواده‌اش تحت فشار بود. یک روز که در خانه بودم و به‌شدت فکرم درگیر بود تلفن خانه‌ام زنگ خورد. مادرم آن را جواب داد و بعد از چند دقیقه متوجه شدم که ظاهرا فردی قصد کلاهبرداری داشته و به بهانه اینکه مادرم در مسابقه تلویزیونی برنده شده از او خواسته بود که پای دستگاه خودپرداز برود. مادرم که اهل مطالعه بود می‌دانست این شگرد کلاهبرداران است و تلفن را قطع کرد. همان لحظه ایده کلاهبرداری به ذهنم خطور کرد اما با ترفندی دیگر.

وی ادامه داد: موضوع را با شهرزاد درمیان گذاشتم و درنهایت او هم قبول کرد که با من همدست شود. بیشتر طعمه‌های‌مان را از قبل می‌شناختیم و برخی دیگر را هم اتفاقی به خانه‌هایشان زنگ می‌زدیم. آنهایی را که فرزندانشان در خارج از کشور بودند و می‌دانستیم پدر و مادر پیرشان در تهران زندگی می‌کنند به بهانه اینکه دوست فرزندشان هستیم و افراد دیگر را هم به بهانه‌های دیگر فریب داده و از آنها کلاهبرداری می‌کردیم.

متهم گفت: در بیشتر مواقع من با طعمه‌هایم صحبت می‌کردم جز چند مورد که شهرزاد با آنها صحبت کرد و با چرب‌زبانی فریبشان داد. ما در این مدت شاید به بیش از ۱۰۰ نفر که اغلب پیرزن بودند زنگ زدیم که نصف آنها فریبمان را خوردند و پول به حسابمان واریز کردند. با این پول‌ها برای شهرزاد هدایای گران‌قیمت خریدم و مابقی را پس‌انداز کردم تا بتوانم خانه‌ای رهن کنم و به خواستگاری دختر مورد علاقه‌ام بروم که همه‌‌چیز لو رفت.

متهم پس از اقرار به نقشه کلاهبرداری‌های سریالی بازداشت شد و تحقیقات برای دستگیری همدست وی و همچنین شناسایی سایر شاکیان احتمالی ادامه دارد.

منبع:گسترش نیوز

ماجرای پشیمانی یک بیمار در صف طولانی واکسن کرونا

 

جماران : این روزها نوبت دریافت واکسن کرونا برای سالمندان است اما بی برنامگی ها، صف های خطرناک و طولانی واکسیناسیون بسیاری از زنان و مردان را از دریافت این واکسن منصرف می کند.

ماجرای پشیمانی یک بیمار در صف طولانی واکسن کرونا

این روایت یک بیمار قلبی است که هنوز یک ماه نشده زیر تیغ جراحان رفته است؛ با همه مشکلات خاص خودش. بیماری ۷۴ ساله که پس از ثبت نام در سامانه تزریق واکسن به او نوبت داده بودند، هفت و پنج دقیقه صبح.

مطالب بیشتر:آسایشگاه سالمندان

نوبتی که خیالی بود. حضور در مرکز بهداشت .....و دیدن صف طولانی خودش یعنی کرونا. خودش یعنی ریسک و خطر به جان خریدن بیماری ای که جان خیلی ها را گرفته است. به همه اینها سرپا ایستادن زیر آفتاب بدون هیچ جایگاه مخصوصی را هم باید اضافه کرد.

روایت یک فراخوان، معطلی و پشیمانی یک بیمار قلبی در صف طولانی واکسن

کسی پاسخی نمی دهد. فقط یک نفر از داخل می گوید: «صف بایستید دیگر حاج آقا.» صف بایستید. پس آن ثبت نام اینترنتی برای چه بوده است؟ ساعت که از هشت عبور می کند یکدفعه هیاهو می شود. از آن جلوهای صف خبر می رسد که دارند اسامی را روی کاغذ می نویسند! صف خیلی شلوغ است، حتی شلوغ تر از صف مرغ! یکی یکی اسامی را می نویسند. هوا رفته رفته گرم می شود. هیچ جایی نیست که پا به سن گذاشته ها بنشینند. نوشتم اسامی که تمام می شود یک نفر سوال می پرسد: «واکسن ها آمده؟» کم کم برای همه سوال می شود اما قرار است واکسن ها را بیاورند. این پا و آن پا کردند. تپش قلب بیشتر شده. حتی خوردن آب هم جواب نمی دهد. ساعت نزدیک های 10 است و هنوز خبری نیست. آب هم به انتهای بطری رسیده و خروج از صف هم به منزله انصراف است. مو سفیدها، مردان و زنانی که خشت به خشت این مملکت را ساخته اند دیگر کلافه شده اند. خیلی ها از صف می زنند بیرون اما برای یک بیمار قلبی آیا مقدور است که برود و یک روز دیگر بیاید؟ پیش خودش می گوید: «جهانگیر صبر کن.الان که واکسن بیاید تند تند می زنند و تمام. آن وقت می روی خانه و کلی استراحت می کند.» ساعت از 10.30 هم عبور کرد و هنوز خبری نشده. مثل همیشه کسی پاسخگو نیست.یعنی جوابی ندارند که بدهند. ابتدا باید واکسن بیاید و سپس نوبت به نوبت همه آنهایی که مثل پدر و مادرهای ما هستند بروند و واکسینه شوند. اما سوال اینجاست که پس آن ثبت نام اینترنتی برای چیست؟

چرا بی جهت فراخوان می دهید و این بندگان خدا را به جاهایی می کشانید که خودش ممکن است منشا کرونا باشد؟ آیا اگر پدر و مادر خودتان هم بود همین کار را می کردید؟ ساعت از 10.30 عبور کرده. نه قلب دیگر یاری می کند و آبی در بطری مانده است. از صف می آید بیرون؛ بی خیال واکسن کرونا. می رود خانه تا شاید روزی دیگر، دوباره در سامانه ثبت نام کند و به خانه بهداشت بیاید به امید اینکه این بار خلوت تر باشد، این بار صفی نباشد، این بار واکسن را زودتر بیاورند و این بار هم قلب یاری کند، هم آب به اندازه کافی باشد و هم بالاخره دوز اول واکسن تزریق شود. همه اینها مثل پدر و مادران ما هستند، بی برنامگی های همیشگی در سطح جامعه حداقل آنها را نباید اذیت شان کند. اگر پدر و مادر خودتان هم بود....؟

منبع :دنیای اقتصاد

اعلام مراکز تزریق واکسن به سالمندان بالای ۷۵ سال

 

مراکز تزریق واکسن کرونا به سالمندان بالای ۷۵ سال در دانشکده علوم پزشکی آبادان اعلام شد.

اعلام مراکز تزریق واکسن به سالمندان بالای ۷۵ سالبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز آبادان، بنابر اعلام روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی آبادان سالمندان بالای ۷۵ سال برای تزریق واکسن کووید ۱۹ در شهر‌های آبادان، خرمشهر و شادگان با مراکز اعلام شده مراجعه کنند.

مقالات بیشتر:مرکز توانبخشی سالمندان

در آبادان مراکز امام حسن، امام رضا، پنج مهر، امام خمینی، فارابی، شهید صادقیان، باهنر، رازی، الغدیر و ولیعصر از ساعت ۹ تا ۱۲ پذیرای مراجعه کنندگان است.

در خرمشهر نیز در سالن ورزشی آزادی بلوار آیت الله خامنه‌ای (خیابان چهل متری)، در دو نوبت صبح از ساعت ۹ تا ۱۳ و عصر‌ها از ساعت ۱۹ تا ۲۱، مرکز خدمات جامع سلامت امام علی (ع) واقع در مینوشهر رده جبار عبدالامام، مرکز خدمات جامع سلامت منیخ واقع در روستای منیخ، مرکز خدمات جامع سلامت شهید موسوی بلوار خرمشهر آبادان، مرکز خدمات جامع سلامت امام حسین (ع) واقع در سرحانیه از ساعت ۹ تا ۱۳تزریق واکسن کرونا انجام می‌شود؛

در شادگان هم افراد می‌توانند هر روز از ساعت ۹ تا ۱۲ به مراکز خدمات جامع سلامت شماره یک و دو شهری، دارخوین، مرکز خدمات جامع سلامت روستایی بدرانی، مرکز خدمات جامع سلامت روستایی بوزی و مرکز خدمات جامع سلامت روستایی سالمی ۲ مراجعه و واکسن را دریافت کنند.

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد